Felvételi tájékoztató

Szakmák éjszakája

 

Felvételi tájékoztató

2019/2020. tanév

 

KŐSZEGI EVANGÉLIKUS SZAKGIMNÁZIUM, SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

OM azonosító: 200005

 

Nagy múltú intézményünk, a Kőszegi Evangélikus Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, vagy, ahogy mindenki ismeri: a TEKI, hazánk egyik ékszerdobozának tradicionális szakképző iskolája. Immár 120 éve állunk a nevelés szolgálatában.

Szeretettel köszöntjük azokat a nyolcadik osztályos fiatalokat, akik most gondolkodnak azon, melyik iskolában folytassák tanulmányaikat, mivé szeretnének válni, hogyan szeretnének később érvényesülni.

 

Olyan szakmai képzéseket ajánlunk, melyek piacképes képesítést nyújtanak, felkészítenek a munkába állásra, éppúgy, mint a felsőfokú tanulmányokra. Családias, otthonos környezetet, olyan pedagógusokat, akik az oktatás mellett fontosnak tartják a tanulók nevelését, személyiségfejlesztését. Olyan közösséget, melynek minden tagját áthatja a folyamatos fejlődésre való törekvés.

Intézményünk jó gyakorlati feltételekkel, tankonyhával, oktató kabinettel, logisztikai tanirodával, közel 5 ha-os tankerttel (zöldség, gyümölcs, szőlő, fűszernövény, borászat), lovardával, gépműhellyel, laboratóriummal felszerelve segíti tanulóink gyakorlatorientált felkészítését szakmájukra. A tangazdaságban 67 hektár szántóföldön és 60 hektár réten folyik gazdálkodás. A tanulók itt közvetlen termelési tapasztalatokat és gyakorlatot szerezhetnek.

Szakmakínálatunk rendkívül sokrétű, igazodik a régió munkaerő-piaci igényeihez. A tanulók az iskolai képzésen kívül hazai és partnerkapcsolataink révén - bizonyos szakmák esetén - külföldi gyakorlóhelyeken is szerezhetnek tapasztalatot.

Iskolánk arculatának alakulásához hozzájárulnak az egyházi fenntartásból adódó kötelezettségeink és egyben lehetőségeink, melyek számtalan többletet nyújtanak az itt tanulóknak.

A bejárni nem tudó diákoknak saját kollégiumunkban, családias környezetben, ingyenes kollégiumi elhelyezést biztosítunk.

 

Általános információk

A felvételi eljárást a tanév rendjéről szóló 13/2018. (VI. 14.) EMMI rendelet szabályozza.

A jelentkezési lapon meg kell adni:

 • az iskola OM azonosítóját: 200005
 • nevét: Kőszegi Evangélikus Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
 • a telephely azonosítóját: 001
 • valamint a választott tanulmányi terület kódját és nevét.

 

Elérhetőségek:

Cím: 9731 Kőszeg, Árpád tér 1.

Web: http://teki-koszeg.hu/

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Tel.: 94/562-110

 

Információt adnak:

 • Illés Péter, mb. igazgató
 • Dr. Mentes Katalin, igazgatóhelyettes
 • Dr. Molnárné Módra Nelli, igazgatóhelyettes

 

TERVEZETT KÉPZÉSEINK A 2019/2020-AS TANÉVBEN

SZAKGIMNÁZIUM

Kód

Képzési idő

Az érettségi vizsga után válaszható szakképesítés

Ágazati besorolás

Tervezett létszám

Választható idegen nyelv

0011

4+1 év

Mezőgazdasági technikus

OKJ 54 621 02

MEZŐGAZDASÁG

12 fő

angol vagy német

0012

4+1 év

Logisztikai és szállítmányozási ügyintéző

OKJ 54 841 11

KÖZLEKEDÉS, SZÁLLÍTMÁNYOZÁS ÉS LOGISZTIKA

16 fő

angol vagy német

0014

4+1 év

Vendéglátásszervező

OKJ 54 811 01

VENDÉGLÁTÓIPAR

12 fő

angol vagy német

0015

4+1 év

Turisztikai szervező és értékesítő

OKJ 54 812 03

TURISZTIKA

16 fő

angol vagy német

 

SZAKKÖZÉPISKOLA

Kód

Képzési idő

A válaszható szakképesítés

Szakmacsoport

Tervezett létszám

Választható idegen nyelv

0022

3 év

Kertész

OKJ 34 622 02

MEZŐGAZDASÁG

12 fő

német

0023

3 év

Lovász

OKJ 34 621 02

MEZŐGAZDASÁG

12 fő

német

0024

3 év

Kistermelői élelmiszerelőállító, falusi vendéglátó

OKJ 34 541 08

ÉLELMISZERIPAR

16 fő

német

0041

3 év

Pincér

OKJ 34 811 03

VENDÉGLÁTÁS-TURISZTIKA

12 fő

német

0042

3 év

Szakács

OKJ 34 811 04

VENDÉGLÁTÁS-

TURISZTIKA

12 fő

német

*A jogszabályi változások esetén az indítandó szakképesítések köre változhat.

A SZAKKÖZÉPISKOLA ÉRETTSÉGIRE FELKÉSZÍTŐ ÉVFOLYAMA

Képzési idő

Tervezett létszám

Választható idegen nyelv

2 év

26 fő

német vagy angol

 

Képzéseinkről részletesen

SZAKGIMNÁZIUMI KÉPZÉSEK

MEZŐGAZDASÁG ÁGAZAT

Mezőgazdasági technikus

Képzési idő: 5 év (4+1 év)

Tanulmányi terület kódja: 0011

A tanulók az első 4 évben közismereti tantárgyak mellett szakmai elméletet és gyakorlatot is tanulnak. A tanulmányi területen oktatott idegen nyelv a tanuló választása szerint az angol vagy a német nyelv. A szakmai képzés keretében növénytermesztési, állattenyésztési, géptani, állategészségügyi ismereteket, gazdálkodási ismereteket, mezőgazdasági alapgyakorlatokat oktatunk. A 12. évfolyamon állattartó szakmunkás végzettséget is szerezhetnek, döntésük szerint. Az érettségit követően tovább tanulhatnak a felsőoktatásban, munkába állhatnak, illetve mivel „Mezőgazdasági ismeretek” vizsgatárgyból is letették az érettségi vizsgát, ennek birtokában 1 év alatt technikusi végzettséget szerezhetnek. A jogosítvány megszerzéséhez a 11. évfolyamon közlekedési ismereteket oktatunk. A mezőgazdasági gyakorlati képzést az 1990 óta működő tankert, a szántóval, réttel, állattartó- és oktatóépületekkel, valamint gépműhellyel rendelkező tangazdaságunk biztosítja.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

KÖZLEKEDÉS, SZÁLLÍTMÁNYOZÁS ÉS LOGISZTIKA ÁGAZAT

Logisztikai és szállítmányozási ügyintéző

Képzési idő: 5 év (4+1 év)

Tanulmányi terület kódja: 0012

A tanulók az első 4 évben közismereti tantárgyak mellett szakmai elméletet és gyakorlatot is tanulnak. A tanulmányi területen oktatott idegen nyelv a tanuló választása szerint az angol vagy a német nyelv. A szakmai képzés keretében a gazdálkodás, áruforgalom, szállítmányozás, logisztika, jogi szabályozás és marketing különböző témaköreit oktatjuk. A 12. évfolyamon vállalkozási ügyintéző végzettséget is szerezhetnek, döntésük szerint. Az érettségit követően tovább tanulhatnak a felsőoktatásban, munkába állhatnak, illetve mivel „A közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek” vizsgatárgyból is letették az érettségi vizsgát, ennek birtokában 1 év alatt logisztikai és szállítmányozási ügyintéző végzettséget szerezhetnek. A 11. évfolyamtól jogosítvány megszerzéséhez közlekedési ismereteket oktatunk, valamint tízujjas vakírást és egyéb digitális kompetenciákra is szert tesznek a tanulók. A gyakorlati képzés jól felszerelt tanirodában és oktató programokkal ellátott, új számítópékekkel felszerelt termekben történik.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: nincsenek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

VENDÉGLÁTÓIPAR ÁGAZAT

Vendéglátásszervező

Képzési idő: 5 év (4+1 év)

Tanulmányi terület kódja: 0014

A tanulók az első 4 évben közismereti tantárgyak mellett szakmai elméletet és gyakorlatot is tanulnak. Emelt óraszámban tanulnak idegen nyelvet, ami a tanuló választása szerint az angol vagy a német nyelv. 12. évfolyamon pincér végzettséget is szerezhetnek, döntésük szerint. Az érettségit követően tovább tanulhatnak a felsőoktatásban, munkába állhatnak, illetve mivel „Vendéglátóipari ismeretek” vizsgatárgyból is leteszik az érettségi vizsgát, ennek birtokában 1 év alatt vendéglátásszervező végzettséget szerezhetnek. A jogosítvány megszerzéséhez a 11. évfolyamon közlekedési ismereteket oktatunk, valamint tízujjas vakírást és egyéb digitális kompetenciákra is szert tesznek a tanulók. A tanulók az iskolai képzésen kívül, hazai és partnerkapcsolataink révén, külföldi gyakorlóhelyeken is szerezhetnek tapasztalatot.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: vannak.

Pályaalkalmassági követelmények: vannak.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

TURISZTIKA ÁGAZAT

Turisztikai szervező és értékesítő

Képzési idő: 5 év (4+1 év)

Tanulmányi terület kódja: 0015

A tanulók az első 4 évben közismereti tantárgyak mellett szakmai elméletet és gyakorlatot is tanulnak. Emelt óraszámban tanulnak idegen nyelvet, ami a tanuló választása szerint az angol vagy a német nyelv.  12. évfolyamon szállodai recepciós végzettséget is szerezhetnek, döntésük szerint. Az érettségit követően tovább tanulhatnak a felsőoktatásban, munkába állhatnak, illetve mivel „Turisztikai ismeretek” vizsgatárgyból is leteszik az érettségi vizsgát, ennek birtokában 1 év alatt turisztikai szervező és értékesítő végzettséget szerezhetnek. A jogosítvány megszerzéséhez a 11. évfolyamon közlekedési ismereteket oktatunk, valamint tízujjas vakírást és egyéb digitális kompetenciákra is szert tesznek a tanulók.  A 13. évfolyamon a komplex szakmai vizsgára bocsátásnak feltétele a középfokú (B2) komplex nyelvvizsga megléte. A képzés szakképző évfolyamán - a KRAFT program keretében megvalósuló - saját tanszállodánk biztosítja a gyakorlati képzés egyik helyszínét.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: nincsenek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

SZAKKÖZÉPISKOLAI KÉPZÉS

Kertész

Képzési idő: 3 év + 2 év (érettségi vizsga megszerzéséhez)

Tanulmányi terület kód: 0022

Kertész tanulóink az elméleti órákon a közismereti tantárgyak mellett megismerkednek a zöldség-, gyümölcstermesztés és szőlészet elméleti ismereteivel. Évközi gyakorlati képzésüket saját tankertünk teszi lehetővé, ahol termelő munka közben, saját gépparkkal, gyümölcs- és szőlőültetvénnyel, üvegházzal, termesztő-berendezésekkel biztosítjuk a felkészítést a munkavállalásra. Diákként tanulóink minőségi élelmiszert (zöldség, gyümölcs, szőlő) állítanak elő, melyre nagy a piaci kereslet. A 9. évfolyamon a tanulók szintvizsgát tesznek, ezt követően már külső helyszínen is részt vehetnek gyakorlati képzésben. A nyári gyakorlatot külső képzőhelyeken töltik a tanulók.

A szakmai vizsgát követően két év alatt érettségi vizsgára készülhetnek fel a diákok vagy a szakma ráépülő képzéseiben vehetnek részt (OKJ 35 622 02 Gyógy- és fűszernövénytermesztő, 35 622 02           Zöldség- és gyümölcstermesztő). A kertész szakképesítés birtokában jó elhelyezkedési eséllyel rendelkeznek itthon és külföldön egyaránt, az érettségit követően tovább tanulhatnak, vagy 2 éves technikus képzéseinkbe is bekapcsolódhatnak.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

Lovász

Képzési idő: 3 év + 2 év (érettségi vizsga megszerzéséhez) 

Tanulmányi terület kód: 0023

Lovász tanulóink az elméleti órákon a közismereti tantárgyak mellett megismerkednek a lótartás és lótenyésztés elméleti ismereteivel. Tanulnak anatómiát, egészségvédelmet, takarmányozástant, lótenyésztést, lovaglási és fogathajtási elméleti ismereteket. Évközi gyakorlati képzésüket saját lovardánk biztosítja tangazdaságunkban, ahol saját lóállománnyal, felszereléssel biztosítjuk a gyakorlatorientált felkészítést a munkavállalásra. A nyári gyakorlatot külső képzőhelyeken töltik a tanulók.

A szakmai vizsgát követően két év alatt érettségi vizsgára készülhetnek fel a diákok vagy a szakma ráépülő képzéseiben vehetnek részt (OKJ 35 521 03 Patkolókovács, 35 813 01 Belovagló). E szakképesítés birtokában jó elhelyezkedési eséllyel rendelkeznek itthon és külföldön egyaránt, az érettségit követően továbbtanulhatnak, vagy 2 éves technikus képzéseinkbe is bekapcsolódhatnak.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

Kistermelői élelmiszerelőállító, falusi vendéglátó

Képzési idő: 3 év + 2 év (érettségi vizsga megszerzéséhez) 

Tanulmányi terület kód: 0024

Célunk, hogy tanulóink ismerjék, és a gyakorlatban alkalmazzák a „Földtől az asztalig” gondolat jegyében a falusi vendéglátással kapcsolatos szakismereteket. Az elméleti órákon a közismereti tantárgyak mellett tanulóink megismerkednek a szakmai technológiákkal, berendezésekkel. A gyakorlati képzés során saját tanműhelyünkben vagy különböző üzemekbe kihelyezett gyakorlaton mélyítik el az elméletben tanultakat.

A szakmai vizsgát követően két év alatt érettségi vizsgára készülhetnek fel a diákok. E szakképesítés birtokában jó elhelyezkedési eséllyel rendelkeznek, sikeresen vállalkozhatnak, de az érettségit követően 2 éves technikus képzéseinkbe is bekapcsolódhatnak.

A szakma hiányszakma, így tanulóink a képzés teljes időtartama alatt Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjban részesülnek. Ennek értelmében a 9. évfolyam I. félévében havi 10.000 Ft alap-ösztöndíjat kapnak, a II. félévben ez az összeg tanulmányi eredménytől függően akár havi 35.000 Ft-ra is emelkedhet.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: nincsenek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

Pincér

Képzési idő: 3 év + 2 év (érettségi vizsga megszerzéséhez) 

Tanulmányi terület kód: 0041

Pincér tanulóink az elméleti órákon a közismereti tantárgyak mellett megismerkednek a szakma elméleti ismereteivel is. Tanulnak élelmiszerismeretet, gazdálkodási ismereteket, pincér szakmai idegen nyelvet, felszolgáló szakmai ismeretet és élelmiszerbiztonsági alapismereteket. Pincér tanulóként a 9. évfolyamon az iskola kiválóan felszerelt tanéttermében szereznek szakmai gyakorlatot, kiváló szakoktatók irányításával. A szintvizsga után külső képzőhelyen folytatódik a gyakorlati oktatás, amely egyben felkészülés a piaci szférában való munkavállalásra. A nyári gyakorlatot is külső képzőhelyeken töltik a tanulók.

A szakmai vizsgát követően két év alatt érettségi vizsgára készülhetnek fel a diákok. A pincér szakképesítés birtokában jó elhelyezkedési eséllyel rendelkeznek itthon és külföldön egyaránt, az érettségit követően tovább tanulhatnak, vagy 2 éves technikus képzéseinkbe is bekapcsolódhatnak.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: szükségesek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

 

Szakács

Képzési idő: 3 év + 2 év (érettségi vizsga megszerzéséhez) 

Tanulmányi terület kód: 0042

Szakács tanulóink az elméleti órákon a közismereti tantárgyak mellett megismerkednek a szakma elméleti ismereteivel is. Tanulnak élelmiszerismeretet, gazdálkodási ismereteket, szakács szakmai idegen nyelvet, ételkészítési ismereteket és élelmiszerbiztonsági alapismereteket. Szakács tanulóként a 9. évfolyamon az iskola kiválóan felszerelt tankonyhájában szereznek szakmai gyakorlatot, kiváló szakoktatók irányításával. A szintvizsga után külső képzőhelyen folytatódik a gyakorlati oktatás, amely egyben felkészülés a piaci szférában való munkavállalásra. A nyári gyakorlatot is külső képzőhelyeken töltik a tanulók.

A szakmai vizsgát követően két év alatt érettségi vizsgára készülhetnek fel a diákok. A szakács szakképesítés birtokában jó elhelyezkedési eséllyel rendelkeznek itthon és külföldön egyaránt, az érettségit követően tovább tanulhatnak, vagy 2 éves technikus képzéseinkbe is bekapcsolódhatnak.

Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükségesek.

Pályaalkalmassági követelmények: szükségesek.

A rangsorolás alapja az - 5.- 6.- 7. osztály év végi és a  - 8. osztály félévi jegyei, valamennyi tantárgyat figyelembe véve.

Egyéb információk

A sajátos nevelési igényű tanulókra vonatkozó információk:

 1. Iskolánk a szakközépiskolában sajátos nevelési igényű tanulókat is fogadja.
 2. A sajátos nevelési igényű tanulók felvétele ugyanolyan módon tör­ténik, mint a többi 8. osztályos tanulóé (lásd „Rangsorolás”). Ezen tanulók nem képeznek külön rangsort.
 3. A sajátos nevelési igényű tanuló integrált nevelése és oktatása mel­lett, kötelezően, gyógypedagógus irányításával fejlesztő foglalko­zásokban is részesül.

 

A beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanulókra vonatkozó szabályok:

 1. Az ilyen szakvéleménnyel rendelkező tanulókat iskolánk a felvételi eljárás során korlátozás nélkül fogadja.
 2. Felvételük ugyanolyan módon történik, mint a többi 8. osztályos tanulóé (lásd „Rangsorolás”). Ezen tanulók nem képeznek külön rangsort.